Talerz przed treningiem
Spis treści:
Kiedy spożyć posiłek przed treningowy?
Pora posiłku przed treningiem ma ogromne znaczenie dla jego skuteczności, ale także dla naszego samopoczucia w Klubie. Pełny brzuch i intensywny wysiłek po prostu się wykluczają. Takie połączenie może prowadzić do poważnych uszkodzeń, obniży Twoją wydolność i wytrzymałość. Kiedy więc najlepiej sięgnąć po coś do jedzenia?
Odpowiedź nie jest prosta, bo zależy od pory treningu, planu dnia i indywidualnych preferencji każdego ćwiczącego. Generalną zasadą jest jednak zjedzenie posiłku na tyle wcześnie, aby nasz organizm mógł skupić się na trawieniu w czasie spoczynku. Nie oznacza to jednak, że na trening powinniśmy wybrać się, kiedy nasz żołądek będzie domagał się kolejnego dania. Powszechny mit mówiący o efektywności treningu na czczo lub na głodzie jest podstawowym błędem. Jeśli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej dawki energii będziesz ćwiczył mniej efektywnie, a w konsekwencji spalisz znacznie mniej. Warto więc zapamiętać zasadę, aby zjeść konkretny posiłek najpóźniej godzinę przed treningiem. Jeśli poczujesz głód tuż przed planowanym wysiłkiem sięgnij po owoc, który nie zapełni Twojego żołądka, nie sprawi, że będziesz ociężały, a dostarczy odpowiedniej energii.
Jak powinien wyglądać posiłek przed treningiem?
To z czego składa się nasz posiłek ma ogromne znaczenie przed treningiem, szczególnie tym porannym. Właśnie wtedy nasz organizm przechodzi ze stanu odpoczynku do intensywnego wysiłku. Przed treningiem nie można zapomnieć o węglowodanach, białku i błonniku, a także zwróceniu uwagi na niski indeks glikemiczny. Lepsze będą więc płatki z otrębami lub owoce i mleko, niż płatki kukurydziane, białe pieczywo, dżem i napoje gazowane. Jeśli chcemy uniknąć kolki, ospania i trudności z intensywnością treningu nie sięgajmy po posiłki ciężkostrawne, bogate w tłuszcz i wysoko przetworzone.
Stosując wspomniane zasady na naszym talerzu przed odwiedzeniem fitness klubu powinny znaleźć się: ryż, kurczak, ryba, produkty zawierające pełne ziarna, makaron razowy lub koktajle mleczne, owocowe, jogurty.
Jedzenie powinno być dla nas naturalne
Pełnowartościowy posiłek o rozsądnej porze przyniesie najlepsze efekty. Ponadto troska o jakość jedzenia przed treningiem może wejść nam w krew i na stałe stać się naszym nawykiem żywieniowym. Bo to, co dobre dla naszego organizmu przed wysiłkiem, jest także doskonałe w dniach bardziej leniwych.
Nie wiesz, jak ułożyć swoją dietę? Przeczytaj nasz wpis: O diecie słow kilka, w którym przedstawiamy, jak odpowiednio skomponować dietę dla siebie.