Stretching, czyli jak się rozciągać!
Zaryzykujemy stwierdzenie, że każdy z nas uczęszczał w szkolnych latach na lekcje Wychowania Fizycznego. Dlatego na pewno pamiętacie słynne, wypowiadane przez trenera na samym początku zajęć hasło.
– No, to teraz szybka rozgrzewka. Kowalski, dzisiaj Ty ją poprowadzisz. – mówił nasz nauczyciel, a Kowalski nie siląc się na kreatywność, zazwyczaj proponował kilka kółek wokół boiska oraz skipping przez cały alfabet. Nigdy nie była też szybka, natomiast bardzo wskazana.
Spis treści:
Dlaczego warto się rozciągać?
Tak jak auto mniej pali z rozgrzanym silnikiem, tak też nasz organizm lepiej funkcjonuje po wykonaniu serii ćwiczeń rozgrzewających. Oczywista oczywistość, prawda niezaprzeczalna. Wystarczy spojrzeć na zawodowych sportowców – skrupulatnie wykonany stretching chroni ich przed groźnymi kontuzjami, o które przy intensywnym wysiłku nie jest trudno.
Jednak przede wszystkim ma doskonały wpływ na nasze ciało. Dlaczego? Rozciąga praktycznie wszystkie grupy mięśni, zwiększa ich elastyczność oraz ruchomość stawów.
– Bardzo często już po kilku zajęciach stretchingu można zaobserwować zeszczuplenie sylwetki. Jak to jest w ogóle możliwe? Niestety – tutaj niestety muszę wylać kubeł zimnej wody – nie jest to skutek redukcji zalegającego tłuszczu. Chodzi o coś innego – o rozciągniecie mięśni, czyli wysmuklenie sylwetki. Dlatego kobiety uczęszczające na nasze zajęcia wyglądają zgrabniej w lustrze, mieszczą się w mniejszych rozmiarach ubrań. Największy paradoks? Ich waga może się nawet zwiększać, ze względu na rozbudowę mięśni podczas treningu. – wyjaśnia trener z Energym Kraków.
Czym dokładnie jest stretching?
Wbrew powszechnej opinii stretching nie jest leniwą formą fitness. Wyróżniamy stretching statyczny i dynamiczny. Przed treningiem warto rozgrzać się wykonując wersję dynamiczną, natomiast po treningu zaleca się rozciąganie statyczne. Poprawnie wykonując ćwiczenia, możemy się naprawdę porządnie zmęczyć. Do zajęć wplatane są elementy z innych form fitness, głównie z klasycznej jogi i pilates, a stopień zaawansowania dostosowany jest do kondycji uczestników. Trener zazwyczaj planuje trzy wariacje na temat jednego ćwiczenia – wersję łatwą, średnią i trudną.
Dla kogo odpowiednie będą zajęcia stretching?
Dla wszystkich, niezależnie od stopnia rozciągnięcia i wieku. Jednak zajęcia dedykowane są głównie dla grupy osób, których praca sprowadza się do siedzenia w jednej pozycji. Warto być mądrym przed szkodą i nie dopuścić do pojawienia się skutków ubocznych siedzącego trybu życia. Jeżeli zależy Ci na elastycznych i mniej wrażliwych na kontuzje mięśniach, to nie zwlekaj i zapisz się już teraz!
Chcesz porozmawiać o stretchingu? Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami do siłowni Energym Kraków.