Dlaczego warto ćwiczyć w grupie? Fitness dla ciała i ducha
Ćwicząc w grupie mamy motywacje do treningu!
Nie ukrywajmy – każdemu z nas zdarza się odpuścić trening z naprawdę błahej przyczyny. Czasem bardzo ciężko jest znaleźć motywację, by ruszyć na siłownię i zażyć trochę ruchu. Bywa również, że w połowie drogi do zamierzonego celu zaczynamy wątpić w swoje możliwości i mamy chwilę załamania. W takich sytuacjach zajęcia grupowe mogą być niezwykle pomocne w znalezieniu powodu, by ruszyć na siłownię nawet w najbardziej beznadziejny, deszczowy dzień.
Ćwicząc w grupie wzajemnie motywujemy się do wspólnych treningów i mamy większe odczucie, że są one potrzebne. Pomiędzy uczestnikami zajęć fitness pojawia się element zdrowej rywalizacji, która wzmacnia nas w dążeniu do celu, który sobie założyliśmy. Grupa wraz z trenerem narzucają nam konkretne tempo, do którego w jakiś sposób się dostosowujemy, pokonując własne bariery. Ćwicząc samodzielnie dużo prościej byłoby nam odpuścić.
Znacznie ciężej zrezygnować z ćwiczeń, jeśli mamy świadomość, że spotkamy się z nowo poznanymi znajomymi. Łatwiej również pokonać lenistwo wiedząc, że treningowy partner z pewnością nie odpuści sobie zajęć. Pomiędzy ćwiczącymi wytwarza się więź, dzięki której łatwiej znaleźć nam motywację. Ponadto, widząc efekty, jakie trening daje u naszych znajomych z zajęć grupowych, prościej będzie nam zobaczyć korzyści u nas samych. Dzięki temu możemy uniknąć monotonii, która często pojawia się z czasem.
Bezpieczeństwo i wsparcie
Świetna zabawa i dawka zdrowej rywalizacji to jednak nie wszystkie zalety treningów grupowych. Uczęszczając na zajęcia fitness trenujemy pod okiem doświadczonych instruktorów, dzięki czemu uczymy się prawidłowo wykonywać ćwiczenia, a także poznajemy rozmaite techniki i systemy treningowe. Dzięki temu eliminujemy błędy, których nawet nie bylibyśmy świadomi, gdy ćwiczylibyśmy samodzielnie. To sprzyja prawidłowemu rozwojowi i niweluje ryzyko kontuzji, która mogłaby nas wykluczyć ze sportu na dłuższy czas.
Możemy również zawsze liczyć na wsparcie psychiczne i pomoc w poradzeniu sobie z trudnym elementem treningu. Korzystając z doświadczeń innych ćwiczących pod okiem tego samego trenera, jesteśmy w stanie lepiej rozwijać się, ucząc się nowych rzeczy. Niekoniecznie muszą one mieć związek z treningiem. Zawierając nowe znajomości z ludźmi ze skrajnie różnych środowisk, często mamy możliwość dowiedzieć się czegoś ciekawego z dziedziny, o której wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Takie poczucie wspólnoty sprawia, że nasze ćwiczenia stają się znacznie wydajniejsze i sprawiają nam więcej radości.