Jak fitness wpływa na Twój organizm?
Spis treści:
Ciesz się atrakcyjną sylwetką
Wbrew pozorom, by uzyskać smukłą sylwetkę, nie wystarczy zredukować tkanki tłuszczowej. Praca nad figurą to długotrwały proces polegający przede wszystkim na rozbudowywaniu poszczególnych partii mięśni – redukcja tłuszczu pełni raczej rolę wykończeniową. Nie znaczy to jednak, że ćwiczenia siłowe są istotą i ukoronowaniem wszelkiej aktywności fizycznej. Regularny trening fitness, stretching oraz ćwiczenia rozwijające kondycję są podstawą pracy nad sylwetką.
Plan treningowy nastawiony na rozwój sylwetki powinien zostać przygotowany przez specjalistę i uwzględniać wszystkie z wymienionych powyżej form treningu. Efekt? Płaski brzuch, jędrne pośladki i uda. Fitness nie obciąża organizmu, a efekty widoczne są już po pierwszym miesiącu ćwiczeń. Zbalansowany plan treningowy w połączeniu ze zdrową dietą pozwala na zrzucenie około 4 kilogramów każdego miesiąca przy jednoczesnym budowaniu atrakcyjnej figury. Koniec końców – sylwetkę mierzy się w centymetrach, nie kilogramach.
Popraw swoje zdrowie i metabolizm
“Sport to zdrowie” mówić może każdy, ale nie każdy jest w stanie przedstawić wymierne korzyści inne niż poprawa kondycji i samopoczucia. Tymczasem aktywność fizyczna wpływa na organizm również na poziomie mikro. Oprócz oczywistej poprawy związanej ze zmniejszeniem zawartości tłuszczu w organizmie, takich jak zapobieganie chorobie wieńcowej i miażdżycy, ćwiczenia wpływają korzystnie na objętość osocza, a dokładniej surowicy, we krwi. Rzadsza krew znacznie lepiej transportuje tlen i substancje odżywcze, a także chroni przed powstawaniem zakrzepów w naczyniach krwionośnych.
Zmienia się jednak nie tylko efektywność przenoszenia tlenu, ale również jego zasoby. Przeciętny człowiek wdycha w stanie spoczynku około 7 litrów tlenu na minutę, natomiast podczas wysiłku – nawet 180! Tlen jest kluczowym składnikiem w procesie spalania tłuszczu, wspomaga pracę układu trawiennego i przyspiesza metabolizm. Szczególnie zbawienne działanie na organizm ma fitness stretching, czyli obowiązkowa część każdego treningu, szczególnie jego zakończenia. Rozciąganie pozwala na rozluźnienie ciała po zajęciach, pełniąc rolę głębokiego automasażu. Ciało napięte i sztywne narażone jest na liczne kontuzje – najbardziej bezpośrednie zagrożenie zdrowia, które może przytrafić się każdego dnia, nie tylko podczas ćwiczeń.
Ćwicz i uśmiechaj się
Wydawać by się mogło, że jedyna satysfakcja płynąca z uczęszczania na zajęcia fitness wynika z poprawy zdrowia i sylwetki. Nic bardziej mylnego – wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie, choć często nieoczywisty, został potwierdzony licznymi badaniami już w latach ’70, kiedy po raz pierwszy opisano fenomen określany jako “euforia biegacza”. Już po 30 minutach umiarkowanego wysiłku na poziomie około 70% tętna maksymalnego (np. aerobik), organizm zaczyna wydzielać PEA (2-fenyloetyloaminę), endorfiny oraz anandamid. W dużym uproszczeniu – wytwarzane przez ciało substancje o działaniu podobnym do odpowiednio amfetaminy, morfiny oraz marihuany.
Warto zaznaczyć, że nie ma się czego bać – wszystkie z wymienionych powyżej związków wytwarzane są między innymi w odpowiedzi na masaż lub jedzenie czekolady, a stężenia związane z fitnessem powodują “jedynie” długotrwałe uczucie radości i poprawę nastroju. Euforia biegacza związana jest z tzw. długiem tlenowym, którego efektem są zakwasy, dlatego po każdym treningu warto poświęcić przynajmniej 10-15 minut na fitness stretching oraz ćwiczenia oddechowe.