Jak wybrać trenera personalnego?
Głównym czynnikiem, który skłania nas do podjęcia współpracy z trenerem, jest chęć udoskonalenia naszego treningu. Patrząc zarówno pod kątem techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń, jak i rozpisanej diety. Nie rzadko też przeznaczamy na tego typu konsultacje niemałe pieniądze, także tym bardziej zależy nam przysłowiowym ‘strzale w dziesiątkę’.
Pierwsze wrażenie
Tak jak w większości przypadków to właśnie pierwsze wrażenie jest kluczowe i na jego podstawie zaczynamy wyrabiać sobie zdanie na temat nowo poznanej osoby. Jeżeli Twój trener personalny na pierwszym spotkaniu emanuje dobrą energią, ma miłą aparycję i wydaje Ci się, że zna się na swoim fachu – prawdopodobnie wrócisz do niego następnym razem. Jednak nie daj się zwieść miłemu usposobieniu i po zakończonym treningu odpowiedz sobie na następujące pytania:
- Czy trener obserwował i korygował Twoje ćwiczenia?
- Czy przeprowadził z Tobą wywiad?
- Czy był w stanie udzielić odpowiedzi na zadane mu pytania?
- Czy chwalił się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami?
Dobry trener musi być bacznym obserwatorem i pedagogiem. Oprócz tego, przed rozpoczęciem wspólnych treningów, powinien wypytać Cię o przebyte choroby, kontuzje, alergie etc. Wiedza zdobyta podczas wywiadu pozwoli na dobranie odpowiedniego treningu i uniknięcia błędów, które nie tyle, co nie polepszą twojej kondycji, a mogą jej zaszkodzić. Pamiętaj, że rola trenera personalnego nie ogranicza się tylko do motywowanie hasłami rodem z książek nt. rozwoju osobistego. Jest on pewnego rodzaju koordynatorem, który umiejętnie kieruje całym cyklem treningowym i ciągle pracuje nad jak najlepszym spersonalizowaniem zestawu ćwiczeń.
Zawsze patrz na otoczenie
Jeżeli możesz twierdząco odpowiedzieć na pytania z poprzedniej części, to trafiłeś na odpowiednią osobę, która prawdopodobnie pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele. Jednak najlepszą wizytówką dobrego trenera są jego podopieczni. Nie bez powodu jeden trener na siłowni ma wolne terminy dopiero na przyszły rok, a do innych możesz zapisać się praktycznie w każdej chwili. Oczywiście nie można generalizować, ale warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Szczególnie że cena za trening personalny nie zawsze należy do najniższych.
Nie bój się zasięgnąć języka u osób, które miały już okazję pracować z wytypowaną przez Ciebie osobą i pamiętaj – trener personalny powinien być zarówno wsparciem, jak i pierwszą osobą, która skrytykuje i skoryguje technikę ćwiczenia. Czasem kolegą, a czasem nauczycielem o karcącym spojrzeniu.
Zapraszamy na trening personalny do Energym Kraków.