Jak zacząć ćwiczyć crossfit?
Spis treści:
Crossfit to nie tylko ćwiczenia siłowe
Crossfit to szereg rozmaitych ćwiczeń wpływających na kondycję i siłę naszego organizmu w sposób wyjątkowo efektywny. Trening crossfit skonstruowany jest z skrupulatnie wyselekcjonowanych ćwiczeń, uznanych przez profesjonalistów za wyjątkowo funkcjonalne. Jego wysoki stopień efektywności wynika z tego, że dobrane ćwiczenia koncentrują się wyłącznie na ciągle zmiennych, funkcjonalnych ruchach, przy zachowaniu odpowiedniej techniki.
Zobacz również: 6 powodów, dla których warto ćwiczyć crossfit
Trening to nie wszystko
Crossfit to nie tylko ćwiczenia – to także odpowiednio rozpisana dieta. Plan treningowy i dieta zależy od wielu od indywidualnych warunków, takich jak wiek, płeć, masa ciała itd. Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego organizm potrzebuje zwiększonej ilości węglowodanów. I to właśnie one są podstawą diety każdego, kto zamierza rozpocząć
przygodę z crossfitem. Ich zawartość w organizmie powinna wynosić ponad połowę całkowitej, dziennej ilości energii przyswojonej w trakcie dnia. Wystarczająca ilość węglowodanów powstrzymuje spalanie białek w czasie wzmożonego wysiłku. Węglowodany rozpisane w diecie są również najważniejszym źródłem energii dla mięśni. Poza węglowodanami, organizm osoby trenującej crossfit będzie wymagał większej ilości tłuszczy oraz białka. W trakcie prawidłowo zbilansowanej diety warto jeść duże ilości warzyw, mięs, nabiału, zbóż oraz orzechów i nasion.
Od czego zacząć?
Crossfit to ćwiczenia wykonywane bez przerwy, jedno po drugim. Jednak bez obaw. Długość i intensywność ćwiczeń jest zwiększana stopniowo. Początkowo, trening crossfit powinien odbywać się maksymalnie dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeden cykl składa się z około 7 rodzaju ćwiczeń, przy czym każde z nich nie powinno przekraczać 20 powtórzeń lub też 30 sekund. W początkowej fazie przygody z crossfitem warto wyposażyć się w pulsometr – pomoże kontrolować tętno podczas wzmożonego wysiłku. Poza tym, zawsze warto obserwować swój organizm i kontrolować własne samopoczucie, aby nie przeciążyć organizmu i tym samym nie zniechęcić się do dalszej pracy nad wymarzoną sylwetką i doskonałą kondycją.