Na spalanie – lepsze interwały czy cardio?
Nie ważne, z jakim medium obecnie najczęściej obcujesz – praktycznie w każdym z nich stykasz się z materiałami dotyczącymi zdrowego odżywiania się, specjalnych diet i… najskuteczniejszych metod treningowych. Wszędzie jest tak samo, na: Youtubie, Facebooku, Instagramie, czy nawet popularnym wśród młodzieży Snapchacie. Dlatego w natłoku informacji, czasami trudno jest się połapać, co tak naprawdę jest dla nas dobre, właściwe, a przede wszystkim – skuteczne.
Co jest lepsze? Cardio czy interwały? To zależy, nie można tutaj wskazać na zasadzie 0 lub 1. Ten temat jest tak naprawdę wyczerpany, przewałkowany wszerz i wzdłuż przez wielu ekspertów. Dobór odpowiedniej metody treningowej powinien przebiegać indywidualnie, z uwzględnieniem czynników takich jak m.in. stan zdrowotny, historia przebytych kontuzji oraz aktualna kondycja. – mówi instruktorka fitness w Energym Kraków.
Czym i dla kogo jest trening cardio?
Główną ideą stojącą za treningiem typu cardio jest dotlenienie naszego organizmu. Warunek jest tak naprawdę jeden – trzymanie jednostajnego, podwyższonego tętna. Ok, tylko jakie tętno będzie dla nas właściwe? Rozsądnie jest utrzymać podczas całego treningu 60-70% naszego tętna maksymalnego. Jak wyliczać indywidualne tętno maksymalne? Wzór na obliczenie swojego tętna maksymalnego? Nic prostszego.
220 – nasz wiek = przybliżona wartość naszego tętna maksymalnego
W ramach szybkiej egzemplifikacji. Jeśli aktualnie mamy za sobą 25 wiosen, to nasze tętno maksymalne wyniesie w przybliżeniu 195 uderzeń serca na minutę. 60-70% tej liczby pozwala nam na określenie widełków 117-136 uderzeń. Oznacza to, że właśnie w takim przedziale powinniśmy trzymać ilość uderzeń serca na minutę podczas treningu cardio.
Kto może ćwiczyć w ten sposób? Trening cardio w głównej mierze przeznaczony jest dla osób, które borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami, przez co nie mogą i nie chcą przeciążać swojego organizmu podczas krótszych, acz intensywnych interwałów.
Czy tabata jest treningiem interwałowym?
Tak, tabata jest jedną z najpopularniejszych form treningu interwałowego, która została opracowana w 1995 roku i szybko rozlała się po wszystkich klubach fitness, nie tylko tych krakowskich. – uśmiecha się i opowiada prowadząca zajęcia fitness z tabaty w Energym.
Czym się różni tabata od klasycznego treningu cardio? Tym, że trening aerobowy w większości spala pokłady tłuszczu zgromadzonego w mięśniach, nie pod skórą. Ciekawostką, wynikająca ze specyfiki tego rodzaju treningu jest to, że podczas interwałów nie spalasz w bezpośredni sposób ani grama tłuszczu. Pytasz: jak to? Odpowiadamy: np. podczas treningu tabata pobudzasz organizm do wielogodzinnego spalania tkanki tłuszczowej po wykonanym zestawie ćwiczeń, a czasami to ‘wiele godzin’ można przedłużyć się nawet do doby od ukończenia treningu!
Masz pytania na temat metod treningowych oraz zajęć fitness tabata? Zapraszamy do kontaktu z naszymi trenerami w Energym Kraków.