Trening personalny a samodzielne ćwiczenia w domu
To, czy jesteś w stanie sam prawidłowo wykonywać ćwiczenia i osiągać zamierzone efekty, zależy przede wszystkim od Twojego charakteru. Clou poruszanego zagadnienia jest właśnie osobowość, precyzja i termin realizacji postawionych przed sobą celów. Dlatego, zanim odpowiemy na zadane w temacie pytania, postaramy się skłonić Cię do refleksji i w obrazowy sposób pokazać, jak mógłby wyglądać Twój trening. Zarówno na siłowni z trenerem personalnym, jak i ten samodzielny, wykonywany w domowym zaciszu.
Otoczenie ma znaczenie
Pracowałeś kiedyś zdalnie? Jeśli tak, to świetnie się składa – prawdopodobnie będzie Ci łatwiej znaleźć analogie pomiędzy pracą z domu a samodzielnym treningiem.
Pracując na etacie, masz określoną godzinę rozpoczęcia pracy i jej zakończenia. W przypadku, gdy swoją działalność prowadzisz w domu – nie musisz trzymać się odgórnie narzuconego harmonogramu. Natomiast sam musisz narzucić sobie dyscyplinę. Twój dom, twoje królestwo, a co za tym idzie – twoje zasady.
Podobnie jest z treningiem na tzw. własną rękę. Nikt Ci nic nie każe, nie musisz umawiać się na konkretny termin. Chcesz poćwiczyć zaraz po powrocie z pracy? Możesz. Chcesz wstać wcześniej i traktujesz wysiłek jak poranną kawę? Zrób to. Tak naprawdę ćwiczysz wtedy, kiedy chcesz. Tylko co, jeśli po powrocie z pracy zaczniesz robić pranie, gotować obiad czy zamawiać zakupy? A po tym wszystkim dostajesz telefon od kolegi, z którym nie rozmawiałeś od pół roku? Robi się późno, pojawiają się pierwsze oznaki zmęczenia i zdajesz sobie sprawę, że nie masz już na nic siły. Zacznę od jutra… – myślisz. Początek końca, plan zgaszony w zarodku.
Natomiast umawiając się na trening personalny, masz pewność, że plan ćwiczeń zostanie zrealizowany. Problemy z motywacją? O jej odpowiedni poziom zadba twój trener oraz pozostali ćwiczący. Otoczenie ma znaczenie – może Cię rozleniwić albo dać dodatkowy zastrzyk energii. Warto mieć to na uwadze.
Zawsze było ich dwóch – uczeń i mistrz!
Pamiętaj, że rola trenera personalnego nie sprowadza się tylko do mobilizowania swoich podopiecznych. Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu przygotuje on spersonalizowany plan treningowy, zadba o poprawne wykonywanie ćwiczeń i doradzi w kwestii odpowiedniej diety. Statystyki w tym wypadku nie kłamią – zdecydowanie lepsze efekty przynosi praca w tzw. dwójkach. Oczywiście trening personalny ma swoją cenę, ale – przynajmniej na początku – nie ma sensu oszczędzać i warto skonsultować swoją rozpiskę ze specjalistą.
To, czy ćwiczenia w domu mają sens, zależy od Twojej motywacji i determinacji w dążeniu do celu. Klucz do sukcesu? Pamiętaj, że można trenować i TRENOWAĆ.
Odwiedź nasz klub fitness i sprawdź jak wygląda trening personalny na siłowni Energym w Krakowie!